Miesiąc: kwiecień 2019

Czy może zabraknąć wody?

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Tak wyglądałaby Ziemia, gdyby cała woda znajdująca się na niej została zgromadzona w jedno miejsce. Wielka kropla stanowi całość wody (również biorąc pod uwagę lodowce i wilgoć z powietrza), średnia – wszystkie wody słodkie, mała – tylko wodę pitną.
💦🌎
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Jak widać, mniej niż 3️⃣% (średnia kropla) to woda, której potrzebują ludzie (i inne organizmy żywe) do przeżycia. Jednak tak naprawdę dostęp mamy tylko do setnej części tych procent, zobrazowanej przez najmniejszą kropelkę w okolicy Atlanty (9️⃣9️⃣% wód słodkich stanowią wody gruntowe i te znajdujące się w lodowcach, w znacznej mierze niedostępne dla ludzi).
🔵🧐
Rosnąca populacja ludzi oraz niebezpiecznie postępujące zanieczyszczenie wody zdatnej do picia przyczynia się do realnego zmniejszenia się przedstawionej „kropelki” ⬇️ Minimum dostępnej wody, czyli tzw. „stres wodny” wynosi 1️⃣7️⃣0️⃣0️⃣ kubików na rok na jednego człowieka. Zejście poniżej tego poziomu może prowadzić do konfliktów wynikających z niedostatecznych zasobów potrzebnych do przeżycia 💣⚔️ Według danych szacunkowych ONZ, 3️⃣ miliardy ludzi doświadczy „stresu wodnego” do 2025 roku❗️ Załączona infografika przedstawia rejony, które za 20 lat będą borykać się z tym zagrożeniem.
💧🙏
Rozwiązania? Racjonalizacja zasobów, odsalanie wód morskich, odzysk wód deszczowych..? Tak, ale najpierw wzrost naszej świadomości.
👆
/Grafika: Howard Perlman, USGS; Jack Cook, Woods Hole Oceanographic Institution; Adam Nieman; Infografika: World Resources Institute/

żródło: